Je na vozíčku, ale obcestoval svět

Amazonie

Na zádech táty do hloubi Amazonie

Nejlepší alternativa pro Jirkovo cestování po souši je auto, protože se dostane skoro všude. Ale když se nedá projet, musí se pěšky. Rodiče Jirku i s vozíčkem často přenášejí a když není zbytí, vezme otec Jirku na záda, aby se dostal až do cíle.

Jirka se svými rodiči spí během expedic často ve stanu – absolvovali tak například i cestu do amazonského pralesa.

Otec to zabalil v bance a vydal se do světa

Jiří starší pracoval kdysi v Komerční bance. Práce ho bavila, byl spokojený. Pak jeho syn onemocněl, a on si uvědomil, že potřebuje více „času na život“. Dal výpověď a vydal se na cesty.

Jeho premiérou byl Nový Zéland a Jiří o této cestě napsal svůj první životopis Nový Zéland – země protinožců. Kniha vydělala dost na to, aby si Márovi mohli dovolit pro syna rehabilitační přístroj.

Netrvalo dlouho a Jiří vyrazil na Nový Zéland znovu. Tentokrát už s Jirkou mladším. Cílem cesty bylo kromě okukování zélandských krás i dokázat, že i ty nejvzdálenější země světa je možné procestovat na invalidním vozíku.

O této cestě napsal Jiří cestopisů několik: Nový Zéland – návrat k protinožcům, Nový Zéland – severní ostrov a Nový Zéland – severní ostrov.

Rozjetá kola nezastavíš

Následovala Jižní Amerika. Byla to výzva – cestovat někam, kde se člověk nedomluví. Nezapomenutelné zážitky získali oba Jirkové v Amazonské džungli a na Galapágách. Mistrně je zachycuje cestopis Na vozíku na rovníku.

Další logickou volbou bylo Japonsko. Márovi tam mají kamarády, a mohli chvíli žít jako skuteční Japonci. Dodnes tuto cestu vnímají jako vrchol svých vandrovnických zkušeností. Sugestivně to Jiří líčí v knize Japonskem s otevřenou pusou.

Pak se trochu chytili za nos a vzpomněli si, že v Evropě se skrývá také řada exotických míst. Přes Dánsko cestovali na Island a odtud ještě do Grónska, aby toho neměli málo. Pátý cestopis nese název Ve stopách Vikingů.

Zatím poslední expedicí byla cesta do Afriky, což byla obrovská výzva. Jejich trasa vedla od JAR přes Namibii, Botswanu a Zimbabwe. Kromě toho, že si cestu obrovsky užili, se Jirka stal prvním českým vozíčkářem, který navštívil všechny obydlené světadíly. Popis této cesty najdete v knize Tajuplná Afrika.

Nezlomnost lidského ducha

Už mnohokrát jsme se mohli na různých skutečných událostech přesvědčit, že idealistické myšlenky o nezlomnosti lidského ducha nejsou zase tak naivní. Knihy o cestách rodiny Márových se stávají oslavou života, který se žije na plno.

Sám Jirka v tom má jasno: „Myslím, si, že když člověk za své sny bojuje, může dosáhnout cíle. Nejhorší je všechno vzdát!“