Stačí přepážka, vedoucí středem stolu, a máte pokoj od zbytečných hovorů o ničem

S žádostí o omezení společenského styku přišli jako první samotní studenti. Nechtěli se už účastnit téměř násilných obědových socializací, alespoň ti z univerzity v Kjótu a Kobe. Proto jim v jídelnách nahradili část normálních stolů antisocializačními stoly s padesáticentimetrovou přepážkou, vedoucí jejich středem.

My sice většinou považujeme možnost poobědvat s přáteli za příjemný relax a vytržení z každodenního shonu, ale japonští studenti na to asi mají jiný názor. Jsou velmi zaneprázdnění, tak pro ně lehká konverzace při jídle nepřipadá v úvahu. Teď mají možnost najíst se v klidu, aniž by byli rušeni strávníkem naproti.

Sedět sám nic nevyřeší, to vypadá, že jste chudák, co nemá žádné přátele

Samozřejmě, mohli by si sedat i sami k prázdným stolům, ale to je podle 22letého studenta inženýrství divné: “Pokud sedíte u velkého stolu sami, vypadá to, že nemáte žádné přátele a to je trapné.“ Tohle antisocializační stoly skvěle vyřešily. Studenti teď mohou pospíšit s jídlem, aniž by je obtěžovalo srkání nudlí nebo nevyžádaná konverzace od jejich protějšku.

Podle japonského deníku Asahi jsou tato osamělá místa u studentů velmi populární. „Když nemám moc času a spěchám, jsou tahle místa pohodlná,“ vyjádřila se k nim 22letá studentka.

Je hezké, že jsou z těchto stolů studenti tak nadšeni, protože přepážka vede jen středem a od vedle sedících strávníků není spěchající jedlík oddělen ničím. Takže když si chce pustit pusu na špacír soused nalevo nebo napravo, má zaneprázdněný vysokoškolák smůlu.