Na nejtišším místě na Zemi vydržíte jen pár minut

Anechoická (zvukově izolovaná) komora, která se nachází v Orfield Laboratories v Minnesotě, je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejtišší místo na celé planetě. Od hluku okolního světa ji izolují dvojité ocelové zdi s betonovou vrstvou a metr silné obložení ze sklolaminátových desek.

Když mozku dojdou podněty, zaplní prázdnotu halucinacemi

Laboratoř umožňuje návštěvníkům, aby se tu posadili ve tmě a zaposlouchali se do zvuků ticha. Málokdo to ale vydrží dlouho. Někteří návštěvníci dokonce začnou po chvíli mít halucinace. Absolutní ticho není nic příjemného – váš mozek je zvyklý na přítomnost zvuků okolí, díky kterým se orientuje v prostoru. Právě to je důvod, proč si tu musíte sednout. Pohyb je díky dezorientaci prakticky nemožný.

Nejdelší dobu tu dokázal vydržet jeden novinář, a to celých 45 minut. Sám tvůrce této anechoické komory, Steven Orfield, má osobní rekord půl hodiny.

Anechoická komora v Orfield Laboratories

Co má společného displej mobilu a Harley Davidson?

Anechoická komora ale nevznikla jen proto, aby návštěvníkům umožnila tento unikátní, i když ne úplně příjemný zážitek. Používá se především k testování zvuků nejrůznějších zařízení. Výrobci si tu mohou vyzkoušet, jak hlasitý zvuk vydává například displej mobilu nebo tlačítko na palubní desce auta.

Zajímavé je i hodnocení emocionálních kvalit zvuků různých produktů. Pokud chcete, aby Harley Davidson byl tišší, ale přitom zněl pořád jako Harley, v anechoické komoře se zvuk motorky nahraje a potom ho pokusné osoby hodnotí podle toho, jak moc v nich vzbuzuje asociace se slovy jako například „drahý“ nebo „kvalitní“. Podle výsledků se potom mohou provést úpravy bez ztráty zvukového zážitku.

Anechoických komor jako tato je na světě více. Většinou se využívají k výzkumu. NASA například používá podobnou místnost, aby otestovala reakce astronautů na nedostatek smyslových podnětů. Jak říká Steven Orfield: „Vesmír je vlastně jedna velká anechoická komora.“