Zapomeňte na bankomaty, v poušti žádný nenajdete
Tato nadpozemsky vyhlížející poušť se nachází v Jordánsku a vypadá to, že se tu zastavil čas. Wadi Rum je proslulá hlavně svými skalními útvary a záplavou rudého písku, jemného jako cukr. Ten se místy střídá se žlutým, občas i s bílým v ostře ohraničených zlomech.
Krajina Wadi Rum bývá považována za nejkrásnější poušť na Zemi. V roce 1998 byla vyhlášena za chráněnou oblast, aby se zachovala její výjimečná krajina, její flóra, fauna a archeologická naleziště. Je stejně slavná jako nedaleká Petra, která patří mezi sedm divů světa. Pokud toužíte po tom, zažít nedotčenou a divokou přírodu v její původní podobě, čeká tato poušť přesně na vás.
Wadi Rum je vzdálena od všeho shonu velkých měst a silnic, ale proto je také docela špatně dostupná. Je tu klid a nenajdete tu žádný luxusní hotel. Turisté, kteří sem míří, touží po romantice a dobrodružství, kterých se jim dostane v beduínských táborech, kde mohou spát ve stanech přímo pod hvězdami. V žádné z místních vesniček nenajdete banku nebo bankomat, jen smíšené zboží.
Červené písky Wadi Rum zaskakují ve filmech za rudý prach Marsu
Můžete si tu najmout průvodce, který vás provede nejkrásnějšími místy Wadi Rum a seznámí vás s tradicemi a zvyky beduínů. A nemusíte mít strach, rozhodně se s ním domluvíte anglicky. Když vám bude přát obzvláštní štěstí, dostanete šanci navštívit některé místní beduínské kmeny, ke kterým se dostanete na velbloudech.
Díky atraktivnímu prostředí rudé pouště se ve Wadi Rum čas od času natáčí nějaký film. Protože to tam opravdu vypadá jako na Marsu, využívají ji často filmové štáby, točící scifi, ale vznikly tu také takové klasiky jako je Lawrence z Arábie a Anglický pacient.
Monolitické skály jsou obrovskou výzvou a radostí pro horolezce, ale pokud lezení neholdujete, můžete si vychutnat majestátní klid písečných kaňonů, nebo experimentovat se sjížděním dun na snowboardech, jako nesčetní turisté před vámi.
Jako ve většině pouští, zažijete i ve Wadi Rum obrovské výkyvy teplot. Přes den se můžete spolehnout na vedra přes 30 stupňů, ale v noci teplota spadne až na 4 stupně a při tom rozdílu vám to přijde jako nesnesitelný mráz. Proto si s sebou na noc určitě zabalte něco teplého na sebe.
Beduíni vás rádi pozvou na kafe, ale neurážejte je šortkami
Oblečení je vůbec kapitola sama o sobě. Přestože se ve dne budete péct, nejsou krátké šortky a vystřižený top nejlepší volbou. Beduínská kultura se velmi liší od liberální evropské a tolik odhalené kůže by jim mohlo připadat jako neuctivost.
Jinak jsou beduíni nesmírně přátelští a pohostinní. Stále si udržují částečně kočovný styl života, ale málokdy si nechají ujít příležitost pozvat návštěvníky své země na kávu nebo něco k zakousnutí.
Jakkoliv se zdá, že se tu zastavil čas, je to jen zdání, protože čas plyne všude, i v pouštních beduínských vesničkách. I tady zahýbal životem místních lidí internet. Beduíni sice rádi zachovávají dávné tradice a jsou hrdí na svůj způsob života, ale marketingu se nevyhýbají.
Turismus pro ně představuje výdělek i zábavu a internet je jejich věrným pomocníkem. S úsměvem rozdávají vizitky a provozují vlastní weby, aby se zprávy o jejich službách dostali k lidem po celém světě.
Horko a nekonečné duny vás naladí na meditativní notu
Jejich angličtina možná není perfektní, ale na průvodcování stačí. A taky na to, aby se s vámi mohli přátelit na Facebooku, pokud si při návštěvě Wadi Rum padnete do oka.
Procházka pouští je jedinečný zážitek. V sandálech vás hřeje rozpálený písek, vzduch se tetelí horkem a vysušuje vám rty. V takovém prostředí od vás brzy odplují každodenní starosti a záhy se ocitnete na meditační vlně. Pouště a skály patří jednoznačně mezi místa s duchovním naladěním, kde se honba za turistickými zážitky mění na hledání vlastní duchovní cesty.
Nad masivními skalními útvary se nese rytmus bubnů, který rezonuje v srdcích. Místní beduíni často pro turisty zpívají a doprovází se na bubny. Slunce zapadá nad rudými dunami a vy máte na chvilku pocit, že čas sice plyne, ale poušť je věčná.