Mozek je bezesporu nejpozoruhodnějším orgánem v lidském těle. Věděli jste, že se koná každý rok světový Den mozku? Tento den připadá na 11. března. Prozraďme si zajímavé informace o mozku, jaké jsou nejlepší potraviny pro stimulaci jeho funkcí a co jste o něm možná nevěděli!
Představme si mozek
Mozek fascinuje lidstvo od nepaměti a výzkumy se přišlo na to, že řídí a koordinuje celé tělo včetně motorických schopností, pohybů a chování. Ukládají se do něho vzpomínky a ovládá naše emoce a zrak. Mozek je takovou naší řídící jednotkou, která váží zhruba 1,4 kg a tvoří 2 procenta lidské hmotnosti. Denně spotřebuje v průměru 20 procent přijaté energie. Pro svou funkci potřebuje dostatečný přísun tekutin a živin. Nejdůležitějšími živinami pro mozek jsou minerály, vitaminy, nenasycené tuky, bílkoviny a potraviny bohaté na železo.
Zajímavosti o lidském mozku
-
Součástí mozku je neuvěřitelných 100 tisíc miliard nervových buněk. Nervovými vlákny v mozku byste obtočili naši planetu zhruba dvěstěkrát.
-
Velikost mozku není úměrná tomu, jakou má kdo inteligenci. Například člověk s vysokou inteligencí může mít průměrnou velikost mozku.
-
Alkohol je nepřítelem mozkových buněk a útočí na ně pár minut po vypití. Čím více pijete, tím více mozek ztrácí schopnost regenerovat se.
-
Možná jste zažili pocit „déja vu“. Nejedná se o vzpomínky na minulé životy, ale o vzpomínku na podobný zážitek, který mozek vyhodnotí jako stejný.
Brainfood = potrava pro mozek
Vraťme se však k Brainfoodu. Udržujte zdravý mozek a zlepšete jeho mentální úroveň, jako je paměť a koncentrace. Buďte neustále v dobré kondici a posilujte váš mozek vhodnými potravinami. Stejně jako Rudolf Janák z kuchyňských studií Praze – Uhříněvsi. Jaké potraviny jsou tou nejlepší výživou pro váš mozek?
Konzumujte mastné ryby
Mastné ryby jsou nejdůležitější složkou potravy, neboť jsou zdrojem mastných kyselin. Výzkumníci přišli na to, že tyto kyseliny dokážou oddálit degenerativní onemocnění mozku, zamezit depresím a stimulovat centra řídící učení a paměť.
Přijďte na chuť brokolici
Brokolice obsahuje vysoké procento antioxidantů pro ochranu mozku před poškozením. Tato zelenina je bohatá na vitamin K, který je nezbytný pro normální činnost mozku. Některé studie tvrdí, že vyšší přísun vitaminu K stojí za lepší pamětí.
Pijte pravidelně kávu
Někdo kávu nenávidí, jiný na ni nedá dopustit. Každopádně – káva obsahuje kofein, který udržuje mozkovou bdělost, potlačuje únavu a zlepšuje náladu. Káva je také bohatá na antioxidanty a vědci odhalili, že pravidelným pitím kávy předcházíte neurologickým onemocněním.
Dopřejte si bez výčitek čokoládu
Pokud rádi mlsáte, nahraďte nezdravé pochutiny kvalitní hořkou čokoládou s vysokým podílem kakaa. To je doslova nabité flavonoidy – antioxidanty zamezující oxidačnímu stresu. Podle jedné studie z roku 2013 podporují flavonoidy růst neuronů.
Zobejte oříšky a semínka
Ořechy a semínka jsou významným zdrojem zdravých tuků a bílkovin. Nachází se v nich omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty ve formě vitaminu E, který ničí volné radikály v těle. Ořechy a semínka stimulují funkce mozku, zejména slunečnicová semínka a mandle.
Najděte si cestu k sójovým produktům
Sójové produkty jsou ceněné pro vysoký obsah polyfenolů, které jsou spojeny se snížením rizika demence a zlepšením kognitivních schopností. Tyto polyfenoly působí antioxidačně a chrání mozek před poškozením.
Potrava pro mozek neboli Brainfood je nedílnou součástí zdravé stravy. Zapomeňte na fastfoody a jiná kalorická jídla a zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty, vitaminy a minerály! Na závěr jsme se obrátili na hlavní nutriční terapeutku a školitelku Olenu Dmytryk z It’s my life, abychom zjistili, jaké jsou podle ní nejčastější a největší mýty o zdravé stravě. Největší mýtus za mě je nejíst po 18 hodině. Nikdo nezohledňuje celkový životnÍ styl a pracovní zatížení jednotlivce, a tak často dochází k tomu, že tělo člověka hladoví a váha se mu zvyšuje.