Pořád ještě máte čas přihlásit se do reality show o osidlování Marsu!
Nizozemská organizace Mars One chce totiž v roce 2023 založit na Marsu kolonii. Napřed to vypadalo jako dobrý vtip, ale zdá se, že to všichni myslí vážně a mají to docela promyšlené. Do poloviny letošního roku se mohou hlásit kandidáti, takže máte ještě šanci. Do konce roku pak porota vybere ty, kteří se stanou součástí reality show a začnou s výcvikem.
Požadavky nejsou takové, jaké se očekávaly, když se o osidlování vesmíru spekulovalo dříve. Nemusíte být voják, ani pilot. Úplně postačí, když budete v dobré fyzické formě, manuálně zruční, psychicky odolní a bude vám víc než 18 let. U kandidátů se zcela rozumně upřednostňuje schopnost spolupracovat a řešit problémy.
Budou také posuzovány vaše vlastnosti jako je odhodlání, schopnost přizpůsobit se tvrdým podmínkám, zvídavost, schopnost důvěřovat druhým lidem, ale také smysl pro humor, protože bez toho se na Marsu asi neobejdete.
Kde se ale vezme 6 miliard dolarů na financování marsovské kolonie?
Říkáte si, kde chce na tuhle legraci vzít Mars One peníze? Protože to bude stát určitě balík. Ano, to bude, cena celé akce je vyčíslena na zhruba 6 miliard dolarů. Ale nebojte se, říkali jsme, že to mají všechno vymyšlené. Celé osidlování bude totiž pojato jako reality show!
Jakmile budou vybráni kandidáti, čeká je osmiletý výcvik, který už bude přenášet televize. Diváci budou hlasovat, kteří z kandidátů skutečně nakonec odletí. Tento výcvik je také důvodem, proč se pro osidlování nehledají kandidáti se specifickými dovednostmi či vzděláním. Předpokládá se, že během 8 letého výcviku se naučí vše, co by mohli na Marsu potřebovat, od geologie po medicínu.
Později se pochopitelně bude přenášet také život osadníků přímo na rudé planetě. Počítá se s obrovskou popularitou projektu, a my si myslíme, že právem, a proto se očekávají i velké výdělky z této show.
Kolonii začnou budovat čtyři astronauti, později se budou přidávat další
Společnost Mars One byla založena v roce 2010 a tvrdí, že díky stávajícím technologiím a plánu financování celé reality show je mise osidlování Marsu zcela realistická a proveditelná. Prvky, nezbytné pro náš život na Marsu jsou, to už dnes víme. Voda se dá získat z ledu, Mars má i zdroje dusíku, primární složky vzduchu. Kolonie bude poháněna solárními panely.
V březnu producenti podepsali smlouvu s firmou Paragon Space Development Corporation, která se postará o vývoj skafandrů s podpůrným systémem života pro kandidáty mise.
Cílem celé reality show bude založit na Marsu kolonii, což zvládnou čtyři astronauti, vybraní diváky z vycvičených kandidátů. Každé dva roky potom by měli na Mars přibýt další průkopníci, vždy po týmech čtyř lidí.
Pokud se budete o místo v reality show ucházet, pamatujte si, že domů už se nevrátíte!
Přestože reakce na záměr Mars One byly zpočátku dosti skeptické a stále takové místy zůstávají, holandský nositel Nobelovy ceny Gerard ‚t Hooft naopak v tuto vizi věří: „Moje první reakce byla jako u ostatních – to se nikdy nestane. Ale teď vidím, že je to opravdu něco, čeho bychom mohli dosáhnout.“
Pokud patříte k dobrodruhům, musí být tahle zpráva hudbou pro vaše neklidná srdce. Má to však samozřejmě háček. Letenka na Mars není zpáteční. Umíme totiž na místo určení dopravit materiál, roboty i lidi, ale zpátky už je dostat neumíme. A to ani nemluvíme o nezvratných změnách, které gravitace Marsu těmto pionýrům způsobí, protože je oproti gravitaci na Zemi jen 38 %.
Proto se kandidáti musí předem smířit s myšlenkou, že tu nechají všechny své blízké. Možná si říkáte, kdo by byl takový cvok, že by toužil po osamělé existenci někde v nevlídném vesmíru.
Jsou kandidáti na kolonizátory blázni nebo si jen chtějí splnit dětský sen a vybudovat novou civilizaci?
Cynthia, jedna z žen, které se na misi hlásí, v tom má jasno. Když byla ještě malá, vzala ji maminka na přednášku popularizátora astrofyziky Carla Edwarda Sagana na Wisconsinskou univerzitu. Cynthia už tehdy hrozně chtěla letět na Mars a zeptala se Sagana, jestli si myslí, že tam lidi budou létat už za jejího života.
On se jí zeptal, jestli by ona sama chtěla být uvězněná roky v plechovce kosmické lodi, než by na Mars doletěla. Cynthia mu řekla, že chtěla. Sagan se usmál a řekl: „Ano, věřím, že lidstvo se dostane na Mars ještě za mého života.“
Když se teď Cynthia doslechla o projektu, pomyslela si, že je to ohromná šance, jak si splnit svůj dětský sen. Možná že i vy jste jako děti snili o tom, jak objevujete nezmapovaná území a budujete novou, snad lepší civilizaci.