Název Dolní Morava je poněkud zavádějící, jelikož s Jižní Moravou nemá nic společného. Naopak se jedná o obec ležící na severu, konkrétně v pohoří Králický Sněžník poblíž česko-polské hranice. Najdete ji asi 7 km severovýchodně od města Králíky. Dolní Morava je oblíbeným střediskem zimních sportů, ale turisty přitahuje také atraktivní Stezkou v oblacích. Tento celoroční cíl láká zejména rodiny s dětmi, které si zde mohou užít jak adrenalinové zážitky a unikátní výhledy na horskou krajinu z ptačí perspektivy, tak spoustu zábavy.

Zajímavosti o Stezce

Postavena byla z modřínového dřeva a oceli v roce 2015 v nadmořské výšce 1.116 m. Ukotvení celé konstrukce ve skalním masivu do hloubky 6 m spolu s ocelovými táhly, na která je v horní části zavěšena lávka, je zárukou stability a bezpečnosti. Navržena byla tak, aby odolávala větru o rychlosti až 200 km/h, což je síla orkánu. Dřevěné lávky jsou různě propleteny a jejich celková délka je 710 m. Celá Stezka je bezbariérová a na horní vyhlídkovou plošinu ve výšce 55 m nad okolním terénem se tak mohou dostat i vozíčkáři a maminky s kočárky. Konstrukce pojme najednou až 4 tisíce návštěvníků. Odvážlivci si mohou cestu dolů zpestřit jízdou stometrovým tobogánem s okénky a několika klopenými zatáčkami. Zkratku mezi patry zase tvoří hustý síťový rukáv. Největším adrenalinem je síťová kapka na vrcholu, na kterou se odváží vstoupit jen největší odvážlivci.

Jak se sem dostat?

Ke Stezce se dostanete několika cestami. Postavena je na vrcholu hory Slamník, severovýchodně od obce Velká Morava a nedaleko chaty Slaměnka. Nejpohodlnější přístup je lanovkou na Sněžník, což trvá jen pár minut, při nichž překonáte převýšení 369 m. Dalšími variantami jsou turistické trasy, například modrá je dlouhá 2,3 km a vede od chaty Marcelka. Po žluté dojdete až k rozcestí Kolotoč, pak po modré, která se napojuje na zelenou cyklotrasu. Pokud si chcete užít přírodu, pak lze doporučit trasu kolem kostela dlouhou 12 km. Od areálu U Slona půjdete po silnici obcí Dolní Morava a před obchodem se vydáte po červené cyklotrase přes Kasdády Malé Moravy a pak po modré až ke Stezce. Zajímavé tipy na výlet přináší také Kudy z nudy

Tipy pro rodiny s dětmi

Pro děti je zajímavější Pohádková trasa, která vede od hotelu Vista po asfaltové cestě pod lanovým parkem a nad sjezdovou Kamila se napojí na modrou turistickou trasu. Délka trasy je necelé 4 km a zvládnete ji s terénním dětským kočárkem. Spoustu dětských atrakcí najdete u dolní stanice lanovky. Je tu například Mamutíkův vodní park, Pískový park, Pískový svět necelý kilometr odtud bobová dráha.

Related Posts