Santové jsou vlastně velcí sportovci!

Představujete si Santu jako obtloustlého staříka? Ve Švýcarsku to vidí jinak a každý rok tam pořádají mistrovství světa pro Santy. Je to něco mezi olympiádou a festivalem, kde se soutěží ve zpěvu, tanci, závodí na saních, sochá ze sněhu a prolézá komínem. Tato kratochvíle se odehrává v městečku Samnaun, kde se sbíhají Itálie, Švýcarsko a Rakousko.

Na Havaji taky věří, že je Santa poměrně fyzicky zdatný. Dárky tam totiž rozváží na kánoi. Ale není jen tak obyčejná – je červená. A aby se Santa přece jen nepřepínal, táhnou ji delfíni. Na Havaji se zkrátka musí do surfování a vodních sportů zapojit každý.

V některých oblastech jižní Afriky jsou typickým vánočním jídlem housenky. Vaří se ve slané vodě a pak se suší na slunci nebo se udí. Uzené jsou údajně nejlepší.

Polínko vám vykaká vánoční nadílku

Patrně nejšílenější zvyk mají ve Španělsku. Děti tam celé týdny před Vánoci krmí polínko, aby se o svátcích vykakalo. Polínko se jmenuje Caga Tió, má namalovaný obličej a sedí pod plachetkou, aby se na štědrý den mohlo v klidu vyprázdnit. Ve skutečnosti je duté a rodiče ho před nadílkou tajně naplní sladkostmi. Asi jste zrovna teď rádi, že žijete v Čechách, stejně jako my.

Vánoční polínko

Zdroj: patriciadebisschop.blogspot.com

Ale Španělsko není jediná země, která se o Vánocích zaměřuje na vyměšování. V Katalánsku mají v Betlémech vyprazdňující se figurku zvanou Caganer. Symbolizovala kdysi nezbytnost zúrodňování půdy.

Že v USA leze Santa Klaus nadělovat komínem, to všichni víme. Ale už jste přemýšleli, jak se dostává do domácností, které nemají krb? Jen kvůli tomu a ničemu jinému vysílá jedna televizní stanice o Vánocích 24 hodin denně záběr na oheň, hořící v krbu a dělá to už od roku 1966 a zachraňuje tak děti v domech bez komínů.

Na štědrý den si v Grónsku pochutnáte na syrovém mase z alky

Kdybychom vám řekli, že v Caracasu ve Venezuele chodí lidé na Štědrý den ráno do kostela, asi byste v tom nespatřovali nic divného. Oni tam ale ve skutečnosti nechodí, ale jezdí na bruslích. Proto bývají pro auta dokonce uzavřené některé silnice, aby byla jízda na bruslích bezpečnější.

Najít pavučiny na vánočním stromečku byste asi nechtěli. Ale na Ukrajině je to naopak známka obrovského štěstí! Proto si tam stromečky zdobí umělými pavučinami a pavouky. Někdo dokonce zachází tak daleko, že si na stromeček nasazuje živé pavouky, aby mu tam do štědrého dne upředli pavučiny.

V Grónsku mají opravdu prazvláštní štědrovečerní pochoutku. Je to kiviak, což je syrové maso z alky, které se nechává pár měsíců zrát v tulení kůži pod kamenem. Další mňamkou, na které si tu o Vánocích pochutnávají, je velrybí kůže s pořádnou vrstvou tuku.

Díkybohu za našeho kapra!