Gigantický superměsíc

Superměsíc
V květnu jsme byli svědky tzv. superměsíce. Je to událost, při které je úplněk nejblíže Zemi, a proto vypadá větší. Zvětšení dělá sice jen zhruba 14 %, ale naše oko je navyklé na menší měsíc, takže nám takhle připadá obrovský. Další superměsíc nastane až 14. listopadu 2016.

Konečně zase misi velela žena!

Sunita Williamsová

Tříčlenné posádce ruské rakety Sojuz TMA-05M velela Sunita Williamsová. Bylo to teprve podruhé v historii kosmonautiky, kdy posádku vedla žena. První byla v roce 2007 Peggy Whitsonová.

Sunita ovšem není jen druhou ženskou velitelkou mise, ale také rekordmankou mezi ženami v délce pobytu ve vesmíru. Na oběžné dráze strávila celkem 195 dní.

Kepler objevil nové planetární systémy

11 nových planetárních systémů

V lednu NASA oficiálně oznámila, že dalekohled Kepler objevil 11 nových planetárních systémů. Nachází se v nich 26 potvrzených planet. Jejich velikosti jsou různé. Od o půlku větších než naše Země až po obry větší než Jupiter.

Země zpívá velrybí píseň

Země

Srpnové družice NASA, které zkoumaly radiaci v okolí Země, zachytily vlny, způsobené Van Allenovými pásy. Technicky sice ve vesmíru zvuk slyšet není, ale vlny jsou skutečné a dají se převést na zvukový záznam. Někteří z těch, co záznam slyšeli, tvrdí, že se zpěv Země podobá velrybímu.

Pouť raketoplánu Endeavour

Raketoplán Endeavour

Služebně nejmladší raketoplán z letky USA absolvoval minulý rok svou poslední cestu do muzea v Los Angeles. Na překonání trasy dlouhé 19 km potřeboval 3 dny. Šinul se městem krokem a přilákal davy fanoušků, které budou o té podívané vyprávět ještě svým vnoučatům.

Endeavour začal do vesmíru létat v roce 1992. Od té doby tam byl 25x a téměř 4700krát obletěl zemi. Odpočinek si tedy rozhodně zaslouží.

Dragon zase oživuje sen o soukromých letech do vesmíru

Dragon SpaceX

V říjnu se konečně do vesmíru vydala dlouho testovaná kapsle Dragon americké společnosti SpaceX. Je to první soukromá kosmická loď, která bude schopná zásobovat vesmírnou stanici. A také z ní může zpět na Zemi dopravovat vzorky.

Je to obrovský zlom ve vesmírných letech. Soukromé a komerční lety, které se v posledních letech zdály spíše utopií, máme zase na dosah.

Skočil z hranice vesmíru a překonal rychlost zvuku

Felix Baumgartner

Rakušan Felix Baumgartner je prvním člověkem, který skočil z šílené výšky 39 000 metrů od hranic stratosféry. Vyskočil ve speciálním obleku z tlakové kabiny heliového balónu. 40 vteřin poté dosáhl rychlosti 1127,6 km/h a údajně překročil i rychlost zvuku, když překonal rychlost 1170 km/h. Jeho volný pád trval 4 minuty a 19 vteřin.

Pohled do dalekého vesmíru je pohledem do minulosti

Nejvzdálenější vesmír

Minulý rok Hubbleův vesmírný teleskop zachytil historicky nejvzdálenější pohled do vesmíru a odhalil tisíce galaxií miliardy světelných let daleko. Zároveň to však byl asi i pohled do minulosti – většina planet na této fotografii už dávno neexistuje.

Sbohem, Neile Armstrongu

Neil Armstrong

Minulý rok jsme měli i smutek. Museli jsme se rozloučit s prvním mužem na měsíci. Neil Armstrong zemřel ve svých 82 letech na komplikace po operaci srdce. Navždy nám však po něm zůstane jeho malý-velký krok v měsíčním prachu z 20. července 1969.

Rover Curiosity pátrá na Marsu po stopách mimozemšťanů

Rover Curiosity

6. srpna dosedl výzkumný modul Curiosity konečně na povrch Marsu. Byl vyslán sbírat vzorky, které by měly odhalit, zda byl někdy v minulosti na Marsu život.

V listopadu prosákla z NASA informace, že rover našel na Marsu něco nečekaného. V prosinci měla NASA výsledky prezentovat na tiskové konferenci, ale stále mlčí. Možná jen došlo ke kontaminaci vzorku.

Ovšem během ledna tohoto roku oběhla svět informace, že rover Curiosity našel na Marsu stopy po miliardy let vyschlém vodním řečišti. Náš příběh tedy zdaleka nekončí…