Sháníte snubní prsteny, ale všechny zlaté a stříbrné jsou moc drahé? Řešení je na snadně – kupte prsteny z chirurgické oceli! Ty jsou běžně i dvakrát levnější než prsteny z drahých kovů, a přesto vypadají skvěle.
Tento relativně nový materiál má spoustu výhod, o kterých možná ani nevíte. Nejen, že je cenově dostupnější než většina ostatních ušlechtilých kovů, ale kvůli svému složení má také vlastnosti, díky kterým se výborně hodí na výrobu krásných a kvalitních šperků. Chirurgických ocelí je hned několik druhů, vždy jde o slitinu železa, chromu a uhlíku s dalšími přísadami podle typu. Právě použitím chromu se tato ocel stává tak zajímavou pro výrobce šperků. Přidáním chromu do slitiny je zajištěno její nerezavění a krásný lesk.
Pro výrobu šperků se využívá slitina s obsahem niklu, konkrétně slitina 316L. To by mohlo působit dojmem, že nemůže být hypoalergenní, protože právě na nikl má alergii poměrně velké procento populace. Nemějte ale strach, pokud máte alergii na nikl – v chirurgické oceli, na rozdíl třeba od stříbra, je nikl pevně vázaný a nedostává se na povrch čili ani do kontaktu s kůží. Navíc je ho ve slitině obsaženo maximálně 15 %. Alergické reakce se proto obávat nemusíte.
Výhody
Jaké jsou tedy ty úžasné výhody chirurgické oceli? Hlavními důvody její oblíbenosti jsou samozřejmě cena a snášenlivost. Ale to není vše. Prsteny z tohoto materiálu jsou neuvěřitelně lehké a na prstu je skoro nebudete vnímat. Přesto jsou pevné a vysoce odolné proti otěrům a poškrábání. Jsou také barevně stálé, nezelenají ani nečernají, jak mají v oblibě zlato a stříbro. Ani rez na chirurgické oceli nečekejte. Šperky z ní vyrobené se dají vyleštit tak krásně, že jsou zaměnitelné s platinou nebo bílým zlatem, ale můžete si pořídit i neleštěné, matné. Více se o vlastnostech těchto šperků dozvíte na https://snubniprstenypro2.cz/chirurgicka-ocel/.
Šperky z tohoto materiálu jsou také ekologičtější. Jak je to možné? Při jejich výrobě se spotřebuje méně energií a vyprodukuje se méně odpadu než při zpracování ušlechtilých kovů a šperky jsou později 100% recyklovatelné. Navíc ocel nevyžaduje žádnou dodatečnou úpravu, jakou je například rhodiování. V neposlední řadě je volba těchto prstenů příjemná pro muže, protože ocel je obecně vnímána jako mužný kov, prsteny tedy vypadají mnohem méně žensky a muži se je nestydí nosit.
Nevýhody
Velkou nevýhodou materiálu je to, že se prsteny z něj vyrobené nedají zvětšovat. Je opravdu velmi důležité si prst důkladně změřit, nejlépe vícekrát v průběhu několika týdnů (a v různých částech dne). Tím zamezíte případné koupi špatné velikosti prstenu, se kterou se pak už jednoduše nedá hnout. S tím souvisí další nevýhoda. Sice jsme již zmiňovali, že je ocel velmi odolná proti poškrábání, neznamená to ale, že se poškrábat nemůže. Bohužel stejně jako se zvětšováním, ani opravy poškrábaných šperků nejsou možné. Ocel je obecně velmi tvrdá a těžko se s ní pracuje, takže nemůžete čekat, že seženete krásný detailní prsten, jako byl ten z měkkého zlata, i v provedení z oceli. Prsteny z ní jsou těžkopádnější a méně zdobené. I vykládání šperků kameny je problém. Pokud si pořídíte prsten z oceli, dávejte si velký pozor na silně chlorovanou vodu. Kontakt s chlórem poškozuje povrch šperku.
Výběr snubního prstenu je důležitá věc a není dobrý nápad ho podcenit. U prstenů z chirurgické oceli je nejdůležitější se opravdu pozorně zaměřit na výběr správné velikosti. Nezapomeňte také zvážit, zda se budete s prstenem, který není z tradičního materiálu, dobře cítit. Ocel je kov poměrně levný a chladný, ale zároveň lehký, pevný a stálý. Jsou pohodlné na nošení a krásné na pohled a pokud jim to dovolíte, určitě vám přirostou k srdci úplně stejně, jako ty zlaté nebo stříbrné.