Měli jste někdy chuť na mýdlo? Trpíte pikou!

Lžíce

Kovové delikatesy

Velmi častým projevem syndromu pika je nutkavé pojídání kovů. Existují dokonce lidé, kteří si na této poruše postaví kariéru.

Například proslulý Michel Lotio (1950-2007), estrádní umělec, který kromě kovu pojídal i sklo. Celkem pozřel 9 tun kovu. Snědl mimo jiné 7 televizorů, 15 nákupních vozíků, 18 kol a vrcholem jeho kariéry byla úplná konzumace letadla Cessna.

Oblíbenou pochoutkou osmdesátiletého Branka Crnogorace ze Srbska byly kovové předměty. Po té, co ho museli zachraňovat lékaři, musel se smutkem uznat, že jeho zažívání už není, co bývalo. Na pojídání podivných předmětů si zvykl díky tomu, že mu v mládí kamarád poradil sníst trochu písku na pálení žáhy.

Pojídání kovových předmětů může vypadat zábavně, ale hrozí při něm několik rizik. Těmi největšími je asi zadušení, protržení střev a otrava těžkými kovy.

Čistá i uvnitř

Devatenáctiletá  Tempestt Hendersonová, studentka z Floridy je závislá na pojídání mýdla a nepohrdne ani pracím práškem. Uvědomuje si, že je to nebezpečné, ale nemůže si pomoci. Pamatuje si, jak poprvé ochutnala prášek na praní. „Byl sladký, ale zároveň slaný, byla to dokonalá chuť.“

Lékaři z nutkání mladé ženy moc radost nemají. Její stav je vážný, protože v mýdle se nachází silně zásadité toxické látky a další jedy. Po čase nutně dojde k narušení metabolismu, trávícího systému a také kyselosti krve.

Podivné chutě těhotných

Různými formami pika trpívají i těhotné ženy. Pojídají ty nejnemožnější věci. S chutí se pustí třeba do písku, hlíny, uhlí, papíru, omítky či gumy. Ani v jejich případě, jakkoliv je to pouze dočasné, to není v pořádku. Nejedlé substance mohou ohrozit jak matku, tak nenarozené dítě.

Bývá to jasný varovný signál, že v těle matky není něco v pořádku. Možná jí chybí železo nebo bojuje s infekcí.

Jedna z teorií tvrdí, že tento syndrom je jen snahou lidského těla obstarat si látky, které mu chybí v normální stravě. Proto se doporučuje, aby se nastávající maminka zamyslela nad tím, co ji na nejedlé látce, na které je závislá, láká, a nahradit ji alternativní potravinou. Tato teorie není potvrzena, ale jistě se tím nic nezkazí.

Tak co, nemáte chuť slupnout příbor?