Jak závislí jste na svém mobilním telefonu? Skutečná odpověď vás možná překvapí. „Odstraněn“ je skvělý fotografický projekt amerického fotografa Erica Pickergilla, který zdůraznil naši velkou závislost na chytrých telefonech zcela neobvyklým způsobem. Pickergill odstranil telefony a jiná digitální zařízení ze svých fotek a výsledkem jsou umělecká díla zachycující, jak moc nám právě technologie ubírá na každodenní radosti ze života.

PIckergill přiznává, že i on tráví příliš mnoho času nad svým mobilem. Nebyl to však jeho vlastní návyk, který jej k projektu inspiroval, ale rodina, kterou pozoroval, když si v jedné newyorské kavárně psal poznámky.

„V kavárně Illium sedí vedle mě rodina. V New Yorku jsme do sebe odpojeni. Není o čem mluvit. Otec a dvě dcery koukají do mobilu. Matka ho buď nemá, nebo se rozhodla jej schovat. Dívá se smutně z okna, i když kolem ní sedí její nejbližší. Otec čas od času oznámí nějaké kusé informace, které našel on-line,“ tak zní poznámky umělce z onoho dne.

Tip pro vás: Xiaomi

Tato smutná scéna bohužel není ojedinělá. Není neobvyklé vidět skupinky lidí, kteří jsou sice spolu, ale vlastně každý sám, neboť hledí do svých telefonů. Přesto až tento konkrétní výjev Pickergilla inspiroval k projektu.

Požádal přátele i naprosto cizí lidi, aby se chovali naprosto normálně s telefony, které následně odstranil a poté udělal fotografii. Výsledné snímky ukazují, jak bizarní a smutná je naše závislost na technologiích. Možná vás právě tyto fotografie inspirují k tomu, abyste doložili mobil a dali svou pozornost lidem, na kterých opravdu záleží.