Mladí krokodýlové visí na rákosí stejně jako chameleoni
Vsadím se, že naše představy, jak tráví dny krokodýlové a aligátoři byly velmi podobné. Měli jsme je zafixovány jako zvířata, která nehnutě číhají ve vodě a předstírají kládu, nebo se sluní na břehu a předstírají kládu.
Nedávno si však na jejich zvyky posvítili vědci z univerzity v Tennessee pořádně zblízka a zjistili naprosto neočekávanou věc. Přestože tito plazi nemají žádné morfologické přizpůsobení pro šplhání, tráví dost času tím, že lezou po stromech. A taky dokážou používat primitivní nástroje.
Pověsti o šplhavých krokodýlech se daly zaslechnout často, ale nikdo jim vlastně nevěřil. Jediná skutečně zdokumentovaná zmínka o téhle schopnosti pochází z roku 1972, ve které jeden z vědců popsal, že „mláďata krokodýlů mohou vyšplhat na křoví nebo stromy a také se zavěsit na rákosí jako chameleoni. “
Ozubená tlama se na vás může rozšklebit klidně ve třicetimetrové výšce!
Podle vedoucího nové studie, Vladimira Dinetse, mohou rozhodně šplhat krokodýl nilský, krokodýl americký i americký aligátor. V Kolumbii se dokonce vyskytly případy, kdy mláďata krokodýlů dokázala vyšplhat až do výšky třiceti metrů!
„Přestože k tomu nejsou morfologicky přizpůsobeni, jsou krokodýlové skutečně schopni lézt na stromy a v některých případech tráví vysoko nad zemí mnoho času,“ píše Dinets.
Krokodýlové tak dokážou velice šikovně šplhat, přestože jejich prsty ani chodidla nejsou taková, jak bychom čekali u lezce. Jsou však neuvěřitelně dobře přizpůsobeni pro lezení po velmi šikmých plochách.
„Prostě lezou pomalu, ale nakonec se ke svému cíli dostanou,“ poznamenal Dinets.
Krokodýlové dokonce lákají ptáky na falešná hnízda
Ve většině případů zvládají lézt jen po šikmých větvích, ale mláďata, která ještě nejsou tak těžká, dokážou lézt i úplně vertikálně. „Mláďata lezou i na poměrně tenké, vertikální větve, nebo je využívají tak trochu jako žebřík a lezou po nich ve svislé poloze.“
Pozorování také prokázala, že tito plazi používají větvičky a klacky k lovu nebo vyvažování hnízda. Také dokážou tento stavební materiál nakupit na svůj čenich a držet ho těsně nad vodou. Tak přilákají ptáky, které pak bez skrupulí slupnou.
Proč však krokodýlové šplhají po stromech, to je otázka. Zatím předpokládáme, že takto získávají lepší přehled o svém teritoriu. Vyhlížejí potenciální oběti nebo hrozby. Také je docela dobře možné, že jsou nahoře v korunách blíže slunci a lépe se jim reguluje tělesná teplota. Protože však na stromy lezou často v noci, bude asi blíže pravdě první teorie.
S tímto novým poznatkem se ovšem bude muset změnit celé paradigma pokleslých hororů! Už vidím ty plakáty, na kterých se v koruně stromů rozevírá nepříjemně zubatá tlama… A vy si dávejte pozor. Až pojedete na exotickou dovolenou, rozhodně se nespoléhejte na to, že vás spasí koruny stromů.