Zkuste trumfnout Voltaira – vypil 50 šálků kávy denně

Naše představivost nás svádí k přesvědčení, že čím je kávové zrno tmavší, tím víc kofeinu bude obsahovat. Překvapivě je to ale přesně naopak – pražením se kofein z kávy vypaluje, proto jsou světleji upražená zrna silnější

Mezi milovníky kávy se traduje, že francouzský filosof Voltaire vypil až padesát šálků denně. Ale nebojte se, zemřel na něco zcela jiného. V současnosti opravdu není znám případ, kdy by někdo umřel vyloženě na kafe. Ovšem v roce 2012 došlo v USA k několika úmrtím, které jsou spojovány s energetickými nápoji. I v těch je kofeinu víc než dost.

Kofein na nás má ale také blahodárné účinky při léčbě bolestí hlavy a také urychluje reakci těla na léky. Na druhé straně dokáže jeho konzumace také vyvolat chronické migrény. Káva může být i prevencí proti kognitivním onemocněním, diabetu typu 2 a rakovině. Ale také zvyšuje pravděpodobnost potratu u těhotných žen.

Po kávě rozhodně nepřiberete, nemá totiž žádné kalorie

Dokonce vůně kávy, která stoupá ze šálku v podobě páry, je prospěšná. Je v ní totiž asi tolik antioxidantů jako ve třech pomerančích. Ty nás ochraňují před rakovinou a onemocněním srdce. Ostatně jsou to právě ony, co dodává kávě hořkou chuť, ačkoliv většina z nás si myslí, že ji způsobuje kofein.

Kromě těchto příznivých účinků má káva ještě jednu úžasnou vlastnost. Nemá totiž vůbec žádné kalorie! Z výživového hlediska jí můžete klidně vypít, kolik chcete a nepřiberete ani gram. Tedy pokud nesladíte a nemlékujete…

Zdravý rozum nám říká, že 2 deci kávy nás asi nezabije a 20 litrů zcela určitě, ale co množství někde mezi? Kolik šálků můžeme denně vypít, abychom to přežili ve zdraví? V roce 2003 zkoumali v Kanadě více než 200 studií o účincích kofeinu. Dospěli k závěru, že 400 mg kofeinu denně (2 – 4 šálky) by měla být bezpečná dávka pro zdravého dospělého člověka.

Dejte si extrémního smrťáka z kávy Death Wish

Kofein může být také velice záludný a způsobit vám jen takovou drobnou obtíž jako je nespavost. Ve vyšších dávkách totiž narušuje kromě jiného také náš spánkový režim. Navozuje problém s usínáním a snižuje kvalitu spánku. To může vést k problémům s pamětí a náladovostí. Pokud by se vám to stalo, pomoc je snadná. Postupně si snižujte dávky kofeinu tak, abyste poslední šálek vypili nejpozději 8 hodin před plánovaným spánkem.

Jestli však máte pocit, že máte kofeinu naopak příliš málo, máme pro vás dokonalé řešení. Už jste slyšeli o kávě Death Wish, neboli Přání smrti? Je to totálně zabijácká káva, která obsahuje dvojnásobné množství kofeinu, než je v nejvýběrovější organické kávě. Je tak silná, že se vám z ní doslova zježí vlasy na hlavě. Její slogan nelže, když říká, že není pro slabochy.

Pokud jste gurmáni a hledíte spíše na kvalitu než na obsah kofeinu, tak vězte, že nejdražší káva světa je taky zároveň ta nejnechutnější. Nechává se totiž projít trávicím traktem cibetek. Cibetky se nakrmí kávovými zrny, počká se, až z nich lehce natrávená zase vyjdou ven a voilà – máte extrémně drahou a luxusní cibetkovou kávu. Za kilo zaplatíte tak 20 000 Kč. Dobrou chuť.