Pokud rádi poznáváte nové kultury a kraje Evropy, rozhodně pak nesmíte vynechat oblast kolem Biskajského zálivu. Euskadi, jak říkají místní, je místo, na němž žijí Baskové. Malý a velmi hrdý národ, jehož jazyk i geny nejsou příbuzné žádné jiné evropské skupině. Gotika a baroko si tu podávají ruce a hraje při tom hudba Maurice Ravela. Ten je Baskem po matce, ačkoliv jej celý svět považuje hlavně za francouzského hudebního skladatele. Baskický region vyniká nejen vínem a rybolovem, ale také originálními kuželkami, které si s chutí zahrají všechny generace. Jaké zajímavé stavby tu čekají?

Největší město Baskicka není tím hlavním

Srdcem je Vitoria, ale největším je jednoznačně Bilbao. Trojlodní katedrála svatého Jakuba, která reprezentuje starý svět na konci středověku, je doplněna dalšími stavbami z novověké éry. Velmi známé je Guggenheimovo muzeum, kde je několik desítek klasických děl od Picassa či Kupky, ale také umění ještě novější. Potěšit vás může i muzeum věnované šunce, další pochutině, díky níž je Španělsko po zásluze na gastronomické mapě světa zapsané zlatým písmem. Nevynechejte ale samozřejmě ani návštěvu fotbalového svatostánku, neboť Athletic Bilbao je jedním z nejslavnějších klubů na Pyrenejském poloostrově.

Pokud vás zaujalo Baskicko, podívejte se i do jiných destinací. Jako první se vám nabízí přístavní město San Sebastian. Do Francie to bude asi dvacet kilometrů, přitom zde žije na dvě stovky tisíc obyvatel. Strategická námořní základna španělské koruny s novogotickou katedrálou a řadou gotických či barokních sakrálních staveb, přesně tak bychom si mohli představit jedno z center světa Basků. Najdete tu také vyhlášené pláže, za všechny mluví například La Concha. Její délka dosahuje téměř půl druhého kilometru a mezi městskými plážemi je dokonce pro mnohé španělskou jedničkou. A mimochodem, Real Sociedad ve fotbale zná téměř každý, ale pozor – tady se hraje, jakkoliv je to na Španělsko možná neobvyklé, také hokej!

Related Posts