Nejen v potravinářském průmyslu se uplatňují kromě jiných také plnící a balící stroje, které nahrazují monotónní ruční práce. Jejich účelem je plnění a balení sklenic nebo plastových kelímků různými potravinářskými produkty, ať už je to zelenina upravená různými způsoby, nebo mléčné výrobky. Hlavní devizou těchto strojů je rychlé zpracování, plnění a balení, jelikož většina produktů je sezónního charakteru a bez moderních strojů by podlehla zkáze.

Potravinářské výrobky

Moderní plnící stroje, ale i stroje na balení potravinářských výrobků jsou součástí poměrně mladého, ale velice významného oboru. V něm se prosadila česká společnost PROFITEX. 

Co vyrábí ruský Profitex?

V posledních několika letech se ruská společnost Profitex zařadila mezi přední výrobce balících strojů a zařízení v rámci Ruské federace. Její doménou jsou stroje určené na balení potravinářských produktů do plastových kelímků a jejich uzavírání hliníkovou fólií. V této oblasti dosáhl Profitex značných pokroků a svůj sortiment obohatil o označovací laser, který opatřuje balené produkty etiketou. Úplně nejnovějším zařízením vyvinutým v Profitexu je stroj na balení do nápojových kartonů typu Pure-Pak. Do kartonů se plní a hermeticky balí tekuté, viskózní a pastovité produkty. K dalším sofistikovaným zařízením patří linka, která automaticky plní mléko, jogurty či jiné nesycené tekutiny do PET lahví.

Stroje určené k balení

Základním požadavkem při zpracování potravinářských výrobků je rychlost. Proto jsou v potravinářském průmyslu důležité moderní plnící a balící stroje, které celý proces urychlují. Balící stroje se dělí na typ rotační a vertikální. Příkladem automatické plnící a uzavírací linky je linka na balení kysaného zelí, čalamád a salátů do plastových nádob. Profitex dodává na trh také moderní vakuové balící stroje, mycí zařízení, sběrné stoly, dopravníky či zásobníky.