Robotí červ sní mozkový nádor a zdravou tkáň nepoškodí

Červ na ořechu
Zdroj: flickr.com | Copyright: khrawlings

Červ nádor spálí a odsaje špatnou tkáň pryč – vlastně ho sní

Prof. Marc Simard
Zdroj: newswise.com

Ačkoliv jsou většinou červi symbolem rozkladu a smrti, tento robotický červík by mohl pomáhat neurochirurgům zachraňovat životy. Poslední čtyři roky strávil profesor neurochirurgie J. Marc Simard vývojem nitrolebního robota, který bude pomáhat odstraňovat mozkové nádory.

Princip je vlastně velmi jednoduchý. Tvar červa nebo chcete-li prstu má kvůli snazšímu pohybu, který je umožněn větším množstvím kloubů. Elektrokauterizační zařízení na jeho špičce (tedy vlastně v ústech) dokáže vypálit a tím ničit nádorovou tkáň, zatímco trubice tyto mrtvé buňky odsává.

Robota bude ovládat na dálku chirurg, zatímco bude pacient během procedury skenován magnetickou rezonancí (MRI), takže lékař v každé vteřině uvidí přesnou lokalizaci nádoru i zdravé tkáně. V tom totiž zatím spočívá zásadní problém. Nyní se nádory operují na základě MRI snímků a značek na lebce. Nicméně při otevření hlavy a zásahu do tkáně se hranice nádoru oproti snímkům i značkám posouvají a neumožňují takovou přesnost, jako poskytne operace během nepřetržitého skenování.

Robočerv se zatím pohybuje mechanicky – elektromagnetický motor by rušil magnetickou rezonanci

Prototyp robotického červa
Zdroj: jandan.net

Simarda napadlo tohoto robota sestrojit po té, co viděl v televizi, jak plastičtí chirurgové nechávají sterilní larvy odstraňovat poškozenou nebo mrtvou tkáň pacientů. „Je to přirozený systém, který rozezná dobré od špatného,“ řekl v tiskové zprávě. „Červi odstraní to špatné a dobré nechají na pokoji. Kromě toho jsou velmi malí. Napadlo mě, že kdybychom měli něco podobného na mozkové nádory, byl by to absolutní homerun.“

Problémem však je, že řízení robota nesmí rušit magnetické pole, které je nedílnou součástí MRI skenování, a proto robočerv nemůže mít elektromagnetický motor. Zatím se tedy pohybuje pomocí systému kladek a pružin.

Doposud byl tento postup odstranění mozkového nádoru vyzkoušen na mrtvých tělech a zvířatech. Než se bude moci začít používat v nemocnicích, čekají ho ještě roky testování a klinických studií. Pokud se prokáže, že je to bezpečná a účinná metoda, stane se dalším mílovým krokem v léčbě těžko přístupných nádorů bez poškození zdravé mozkové tkáně.