Tenis je tak specifický sport, na který můžete vsadit např. v sázkové kanceláři Fortuna, že na něj nemůžete úspěšně vsadit jenom podle žebříčků, co mnoho lidí odrazuje. Má ale své kouzlo, a hlavně – pro sázkaře je to obecně nejvýnosnější (nebo přinejmenším nejméně ztrátový) sport.
Pokud vás to přesvědčí a rádi byste do tajů sázení na tenis pronikli, připravili jsme pro vás seznam rad, které by začátečníkům (a možná i pokročilejším) měly přijít vhod.
Sledujte zápasy
Asi v žádném jiném sportu není tak důležité vidět, jak si hráči vedou. Ve fotbale, hokeji a dalších kolektivních sportech rozhoduje o výsledku mnoho faktorů, v tenise ale vše záleží na jednom člověku. Pokud jste doteď tenis moc nesledovali, může to trvat nějaký čas, než se naučíte rozpoznat a vědět hodnotit, co je podstatné. Co to je?
– jakým stylem tenista hraje
– zda vyhovuje stylu svého soupeře
– jestli hráč dělá moc nevynucených chyb
– jak je na tom s pohybem
– jestli hráč dokáže na nepříznivý vývoj skóre reagovat
– jestli hraje dostatečně dlouhé údery, aby se nenechal soupeřem zatlačit
– jak tenista hraje v klíčových situacích (odvrácení nebo změna brejkbolů a podobně)
– zda se na hráči projevuje ke konci dlouhého zápasu únava
To je jen krátký seznam, který by jistě dal doplnit dalšími faktory, které mohou hrát roli. V každém případě je dobré se naučit rozpoznat slabé a silné stránky jednotlivých hráčů a dobře si je pamatovat.
Nesledujte jen elitní hráče
Některé televizní stanice většinou vysílají zápasy nejslavnějších hráčů tenisu. Z jejich pohledu je to logické, protože Roger Federer nebo Rafael Nadal přitáhnou diváky dříve, než by to udělali méně známí hráči. Ale vás,jako sázkaře, byste měli mít zájem právě o ty méně známé. Sázet se dá na stovky tenistů a kurzy na Federera, Nadala, Djokoviče a dalších jasných favoritů jsou většinou „nepoužitelné“.
Kategorizujte
Při stávkových diskusích často narazíte na to, že tenisový hráč, který právě prohrál, „jde do black list“ – to znamená, že na něj dotyčný nikdy sázet nebude. Podobné věci se většinou píší pod vlivem emocí, ale své racionální jádro to mít může: pokud jej tenista zklamal už po několikáté, začíná být zřejmé, že mu na něj sázet nejde. Možná, že tipující špatně odhadl potenciál, možná přehlédl něco jiného, v každém případě přestat sázet na takového hráče nemusí být špatný nápad. Stejně jako jsou spolehliví tenisoví hráči, jsou i nespolehliví – když mají vyhrát často selhávají, když jsou outsideři můžou překvapit. Označte si takového hráče. Budete vědět, že ho nesmíte brát jako favorita, ale naopak s dobrým kurzem byste ho vsadit měli. Každý tenista má charakter, který byste se měli naučit rozpoznat.
Ženský a mužský tenis jsou dva různé sporty
Dobře, to je trochu přehnané, ale rozdíl mezi nimi je obrovský. Mnozí nesázejí na ženy jen proto, že jsou nespolehlivé, ale jsou zde i lidé, kteří sázejí jenom na ženský tenis. Psychika obecně hraje v tenisu klíčovou roli, ale u žen je to přece jenom výraznější. Když jedna ze soupeřek vyhraje první set 6: 0, nebývá neobvyklé, že se schyluje k třísetovému dramatu. Dokonce i z úst samotných hráček můžete slyšet, že „to je ženský tenis“. Je dobré si to uvědomovat a využívat například při live sázení. Pokud víte, že jeden z hráčů často otáčí zápasy (nebo naopak, po první výhře, často hrajete), zařiďte se podle toho.
Na povrchu záleží
Tenisové turnaje se v podstatě hrají na čtyřech typech povrchů: na antuce, tvrdém povrchu (hard), trávě a umělém povrchu v hale. Jen málokterý hráč je tak univerzální, že hraje na každém skvěle. Obecně platí, že Evropané rostou na antuce, Američané na tvrdém povrchu a Australané na tvrdém povrchu a trávě, jenže ne každý je ztotožněn právě s povrchem, na kterém hraje nejčastěji. Pokud má někdo hru založenou na tvrdém podání a agresivitě, nejspíš mu nebude pomalá antuka vyhovovat nejvíc.