Když se díváme na dokumenty nebo filmy o pravěku, vypadá to, že vědci a paleontologové perfektně ví, jak pravěký svět vypadal. Opak je však pravdou. Po celém světě je možné nacházet zkameněliny různých tvorů. Vypadá to, že i po stovkách milionů let se dokáží skvěle zachovat těla mnoha organismů. Bohužel jde jen o výjimky. Málokterý živočich zemřel stářím, většinou ho ulovil jiný tvor a nic po něm nezbylo.

Ve většině ostatních případů se zvířata i rostliny postupně rozloží. K tomu, aby mohl nějaký živočich nebo rostlina zkamenět, tak jsou zapotřebí příhodné podmínky. Většinou se to stává v případě vodních tvorů, kteří se dostanou do kontaktu s jílem a pískem. Postupně obalí jejich těla, zabrání rozkladu a postupně zkamení. Takto se mohla zachovat především těla tvorů, kteří žili v oceánech. Podmínkou navíc bylo, že museli mít pevná těla, která dokázala zkamenět. Velmi častým nálezem je například zkamenělý trilobit. Některé fosilie se zachovaly i tím, že zamrzly v permafrostu, byly zasypány sopečným popelem nebo je zalil jantar. Ačkoliv se může zdát že je po celém světě zkamenělin mnoho, je to jen malé procento tvorů, kteří zde dříve skutečně žili a žádný paleontolog si bohužel nedokáže udělat přesnou představu o tom, jak dříve svět vypadal. Je to jedna ze záhad, svět ukrytý v kamenech, ze kterého se snažíme vyčíst, jaké zde dříve panovaly podmínky.

Pořiďte si zkameněliny domů

Každá zkamenělina je vzácná a pokud se rádi díváte na tyto vzácné pozůstatky, můžete si zkamenělinu koupit. K nákupu zkamenělin slouží specializovaný eshop Fosilie-shop.cz. Nachází se na něm zkameněliny z celého světa, od malých členovců až po části dinosaurů, mamutů a zkamenělé rostliny. Jednotlivé kousky jsou úchvatné a stanou se ozdobou každé sbírky. Ať už zkameněliny sbíráte nebo chcete jen jednu jako cennou ozdobu, která vám bude dělat radost, nic vám nebrání v tom, abyste si jí pořídili.

Related Posts